Otsing sellest blogist

UUS!!!

Raku jagunemine: Mitoos

Rakutsükkel Mõned rakud meie kehas ei ole jagunemisvõimelised nagu näiteks mõned närvirakud ja punased vererakud. Enamus rakkudest aga kasva...

reede, 10. mai 2024

Toidufotograafia

Toidupildid, mis panevad suu vett jooksma

Avastage meie toidufotograafia nõuanded ja õppige, kuidas jäädvustada toitu, mis näeb välja nii isuäratav, et tahaksite kohe juurde võtta.

Tänu Instagramile on toidufotograafias toimunud viimaste aastate jooksul tõeline renessanss. Samas teab igaüks, kes on proovinud oma lõunasöögist pilti teha, et sellega kaasnevad omamoodi väljakutsed. Rootsi toidufotograaf Linda Lomelino on tõeline meister toidufotograafia maailmas. Tema muinasjutulised ja pisut ka melanhoolsed pildid on kogunud rohkem kui 750 000 Instagrami jälgijat.

„Ma avastasin küpsetamise kire umbes 11 aastat tagasi,“ rääkis Linda, kes õppis koolis fotograafiat. „Sel ajal olid hästi populaarsed muffinid, seega ma tegin neist paar pilti ja jagasin neid oma Facebooki kontol. Inimestele meeldisid need väga, nii et ma mõtlesin, et äkki võiksin ma blogima hakata.“ Tänu sellele blogile „Call Me Cupcake“ on Linda isuäratavad meistriteosed leidnud oma tee nelja raamatusse, mis on tõlgitud mitmetesse keeltesse.

Siin jagab ta osa oma saladustest, mis talle selle magusa edu tõid ...

1. Võtke viimast loomulikust valgusest

Loomulik valgus aitab esile tuua roosa jäätise kurrud, samal ajal kui tume taust lisab pildile põnevust. Linda soovitab erinevate lahenduste leidmiseks hakata valgustusega katsetama.

Kui teil on olemas Canon Speedlite’i välgud ja teil on kasutusel terve stuudio, saate ise kontrollida oma valgustingimusi. Teine võimalus on kasutada loomulikku valgust, mida on küll raskem kontrollida, kuid see aitab teie subjekti paremini esile tuua. „Eksperimenteerige olemasoleva valgusega,“ rääkis Linda. „Akna suurus, akna suund, aeg ja ilm – kõik need mõjutavad seda, kuidas valgus töötab,“ selgitas ta. „Kõige lihtsam on töötada põhja poole suunatud akendega – valgus muutub terve päeva jooksul ja te ei pea kunagi tegelema otsese päikesevalgusega.“

Lindale meeldib kõige rohkem pilvealune päev, mis ei ole liiga pime. Enne lõunat pildistab naine oma stuudios, kus valgus tuleb läänest, pärastlõunasel ja õhtusel ajal suundub ta aga oma kööki, kuhu jõuab valgus idapoolsetest akendest. Selleks, et saavutada oma eristuvat stiili, tõmbab ta akende ette tumedad aknad.

„Te saate kasutada mis tahes akent. Tuleb lihtsalt katsetada ja harjutada. Kui elate aga maal, kus on peamiselt päikesepaisteline ilm ja teie aknad on kõik lõuna poole suunatud, siis võib olla natuke raskem,“ lisas ta. „Sellisel juhul soovitan asetada akna ette õhukese valge kardina, mis valgust pehmendaks.“

2. Kasutage stseeni loomiseks värve ja tekstuure

Pildi aitab kokku tuua sarnaste toonidega rekvisiidid või täiendavad värvilaigud.

Originaalset pilti aitab luua kompositsioon või siis näiteks värv. „Mulle meeldib jätta ühele pildile vaid kaks või kolm värvi,“ selgitas ta. Ta kasutab ühe värvi mitut tooni ja seejärel lisab täiendavaid vastandvärve, et suurendada visuaalset kontrasti. „Näiteks kasutan ma lilla glasuuriga koogi juures midagi kollast või kollakasrohelist. Teine minu lemmikkombinatsioon on oranž ja sinakasroheline – see toob foto tõesti esile.“

Just nii nagu värvidega, soovitab Linda katsetada ka erinevate tekstuuridega. „Kui ma pildistan erinevate tekstuuridega või mustritega kooki, valin ma võimalikult lihtsa tausta, et fookus püsiks koogil. Mõne teise pildi puhul võin ma aga asetada taustale erinevaid tekstuure – see võib olla midagi niisama lihtsat nagu kortsus linane rätik.“

3. Tooge pildile sügavust

Subjektide taha asetatud rekvisiidid toovad pildile sügavust, samal ajal, kui tuhksuhkru sõelumine muudab pildi dünaamilisemaks.

Lisaks värvidele ja tekstuurile soovitab Linda mängida ka detailidega, et muuta muidu tuhm pilt säravaks. Detailid toovad pildile sügavust. „Heaks näiteks on fookusest väljas esi- ja tagaplaanile asetatud objektid,“ rääkis Linda. „Selleks võib olla näiteks toidu taha pandud lillevaas. Seejärel töötage paaritute arvudega ning lisage kompositsiooni retsepti koostisaineid, nagu jahu, marjad ja lehed.“

Kui soovite täpsemat tulemust, soovitab Linda kasutada muudetava nurgaga puuteekraani. „Kaamerad, nagu Canon EOS 850D ja Canon EOS 250D, millel on olemas liigutatav puuteekraan, on toidupiltide jäädvustamiseks ideaalsed. Puuteekraanid on eriti kasulikud siis, kui soovite pildistada fotosid ülalt-alla – kui kaamera on kõrgel, saate lihtsalt ekraani kallutada ja valida teravustatava koha. Sama kehtib ka väga madala nurga alt pildistamise kohta – te ei pea põrandal lamama, vaid saate jällegi ekraani kallutada.“

4. Valige rekvisiidid ja taustad, mis aitavad lugu paremini rääkida

Lehestik, lilled, hoolikalt valitud rekvisiidid ja piiratud värvipalett töötavad kõik koos selle nimel, et luua tõeliselt unelev maaidüll.

Need, kes on Linda tööd imetlenud, võivad kinnitada, et ta tõesti armastab rekvisiite. Need on üliolulised tekstuuri ja värvide lisamisel, lisaks toetavad need pildi üldist meeleolu. „Mul on väga palju rekvisiite,“ rääkis ta. „Enamus asjadest olen ma leidnud teise ringi poodidest või antiikäridest. Need aitavad mul lugu paremini rääkida. Kui ma soovin saavutada rustikaalset ja melanhoolsemat meeleolu, võtan appi antiiksed rekvisiidid. Kui ma tahan aga elavamat ja modernsemat tulemust, valin ma objektid, millel on selgemad jooned, vähem mustreid ja värve.“

Linda taustavalik on sama suur nagu tema rekvisiitide kogu, sisaldades erinevaid materjale, nagu tapeet, pakkepaber, linast kardinad, puidust kastid, vanad uksed ja toolid ning vintage-kohvrid. „Alati ei pea kasutama puidust lauda,“ rääkis ta. „Taustaks võib olla mis iganes. Näiteks võib ära värvida paar lauajuppi. Võite värvida iga külje erinevat värvi ja vajaduse korral need jälle üle värvida.“

5. Katsetage erinevaid objektiive, mis aitavad teie stiili esile tõsta

Valige oma objektiiv vastavalt pildi kompositsioonile.

Tavaliselt kasutab Linda Canoni kaamerat EOS 5D Mark II (mille järelkäija on Canon EOS 5D Mark IV) ja ühte oma neljast objektiivist: Canon EF 50mm f/1.2L USMCanon EF 85mm f/1.2L II USMCanon EF 100mm f/2.8 Macro USM või Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM. See, millise objektiivi ta valib, sõltub loost, mida ta rääkida tahab.

„Kui olete fotograafiamaailmas alles uus, on hea alustada Canoni objektiiviga EF 50mm f/1.8 STM,“ rääkis Linda. „See on taskukohane ning selle väike f-arv ja suur ava tulevad kasuks nõrga valgusega olukordades, mis on väga oluline, kui elate kohas, kus on pikad ja pimedad talved. Mis veelgi enam, selle fookuskaugus on ideaalne, et jäädvustada pilti ilma liiga lähedale minemata. Teine hea variant on Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM – see sarnaneb minu makroobjektiivile, mis on tõesti terav.“

Kaugemalt pildistamiseks soovitab Linda kasutada laiemat objektiivi. „Kui soovite pildile saada tervet lauda, valige objektiiviks näiteks Canon EF-S 35mm f/2.8 IS Macro STM, mida mina kasutan ka ülalt-alla võtete tegemiseks.“ Pidage meeles, et kui pildistate APS-C sensoriga kaameraga, nagu Canon EOS 850D, annab 1,6-kordse kärpimisfaktoriga 35 mm objektiiv sarnase tulemuse, mis 50 mm objektiiv täiskaadrilisel kaameral.

6. Pildistage erinevate nurkade alt.

Linda valib oma jäädvustamisnurga vastavalt sellele, millist osa toidust ta esile tuua soovib. Selle pildi puhul oli selleks koogi ilus rabarberimuster, mistõttu töötas kõige paremini ülalt-alla suunatud kaamera.

Samal ajal, kui enamus inimestel tuleb toidupiltide peale mõeldes esimese asjana pähe ülalt-alla tehtud Instagrami fotod, siis Lindale on oluline proovida ka teisi nurki. „Jäädvustamise nurk sõltub sellest, mida ma rõhutada soovin. Kõrge mitmekihile tordi puhul valin ma üldjuhul küljelt pildistamise. Taldrikule asetatud koogilõikude puhul aga ülalt-alla lähenemise.“

Kuna enamik Linda töödest jõuavad tema blogisse, siis on tema puhul oluline ka piltide kvantiteet. „Ma postitan palju pilte, seega on erinevad vaatenurgad olulised, et lisada varieeruvust ja muuta esitatav sisu sujuvamaks.“

7. Kasutage suuremat ava ja väiksemat ISO

Pildi alasäratamine muudab ümbritsevad esemed tumedamaks ning lisab pildile tõsisema ja ehk isegi sügisele omase tunde.

Lummava atmosfääri loomiseks kasutab Linda tavaliselt suurt ava ja väiksemat ISO. „Üldjuhul määran ma ava suuruseks f/1.8 kuni f/3.2. Sellest üle lähen ma väga harva,“ selgitas ta. „Ainuke aeg, kus ma kasutan väiksemat ava, on siis, kui ma teen ülalt-alla fotosid ja pildil on erinevate kõrgustega objektid. Kuid ka siis ei lähe ma üldjuhul üle f/5.“

„Lisaks soovitan ma kasutada väiksemat ISO ja hoida säriaega võimalikult pikana. Mina üritan käest pildistamisel jääda 1/125 s juurde. Kui te kasutate aga statiivi ja jäädvustate liikumatut subjekti, siis võite kasutada ka lühemat säriaega.“ ISO võimekus sõltub teie kaameramudelist, kuid väiksema ISO valimine on alati hea mõte. Väiksem ISO-valgustundlikkus tähendab väiksemat teralisust, mis on väga oluline, kui soovite oma pilte suurendada või välja printida.

Linda melanhoolsemad pildid liigituvad tumeda tonaalsusega (ing k low-key) fotode alla, mis tähendab seda, et subjekt on õigesti säritatud, samal ajal kui ümbritsevad objektid on jäetud tumedamaks. Linda kasutab soovitud tulemuse saavutamiseks ka järeltöötlust, kuid rõhutab, et algajatel ei ole vaja kallist tarkvara osta. Canoni tarkvara Digital Photo Professional on tasuta kättesaadav kõikidele Canoni kasutajatele. Lisaks leidub nutitelefonis ka palju tasuta töötlustarkvarasid. Võtke viimast oma kaamera Wi-Fi ühenduvusest, edastades fotod teenuse image.canon kaudu oma telefoni või arvutisse. Nii saate koheselt alustada fotode töötlemist või jagamist.

Kommentaare ei ole: