Otsing sellest blogist

UUS!!!

Golgi kompleks

Golgi kompleks Golgi kompleks  (GK), ka  Golgi keha  ja  Golgi aparaat , on enamikus  eukarüootsetes  rakkudes leiduv, tsütoplasmavõrgustiku...

kolmapäev, 11. detsember 2024

Geneetiline sugu

Blogi, mis räägib kõigest, mis on Leonhardile oluline ja/või huvitav. Kommenteerige, tellige, lugege, nautige ja õppige.
Geneetilise soo võib liigitada ka bioloogilise soo alla. Geneetiline sugu on see sugu, mis määratakse loomadele sugukromosoomide abil. 
Erinevatel loomadel on raku sugukromosoomide arv erinev. Igal juhul on sugurakus poole vähem kromosoome, kui tavarakkudes.
Kõikidel loomadel pole sugukromosoome, vaid soo määravad muud asjad (näiteks mõnedel kaladel vee temperatuur).
Inimeserakus on 46 kromosoomi, kuid sugurakus on neid poole vähem ehk 23. 
Mõnikord võib juhtuda, et inimeserakus on 47 kromosoomi. sellist olukorda nimetatakse Downi sündroomiks. 
Ja see ei ole veel kõik.
Iga rakk, koosneb kromosoomidest, mis koosnevad omakorda alleelidest. Alleelid koosnevad geenidest. Geenides asub DNA (desoksüribonukleotiidhape) ja RNA (ribonukleotiidhape). Igas loomas on kõiki geene topelt (üks paar mõlemalt vanemalt). Kuid avalduda saab neist ainult üks kahest sama ülesandega geenist. Geeni avaldumisega blokeerib ta teise geeni võimaluse avaldumiseks. Kuid see võib edasi kanduda ja avalduda järgmistel põlvkondadel. 
Mõnikord võib juhtuda, et sugurakus on rohkem või vähem  kromosoome kui neid on seal tavaliselt. 
Tavaliselt on  XX sugukromosoomidega inimene naine ja XY kromosoomidega inimene mees. Kuid see ei pruugi alati nii olla. Võib juhtuda ka vastupidine olukord (XX mees, XY naine). Lisaks võib juhtuda veel selline olukord, kus kromosoome on rakus rohkem või vähem kui tavaliselt (Näiteks X, XXX, XYY, jne...). Ühesõnaga, sugu ei sõltu kromosoomide arvust ja liigist (Üks reegel siiski on: Y kromosoom ei saa olla ilma X kromosoomita.). 
Lisaks sellele leidub kõigis inimestes kõiki suguhormoone (neid on palju, kümneid erinevaid), millest oluliseimad on testosteroon ja östrogeen (ka androsteroon, progesteroon jne...). Vahe seisneb sellles, et mehed ja naised toodavad enda sooga vastavaid suguhormoone suures koguses juurde, kuid teisi suguhormoone tuleb juurde pigem vähe. 
Mõnikord võib juhtuda, et inimesel avalduvad varem teise (dominantse) alleeli poolt allasurutud (retsessiivsed) alleelid. Selline sündmus võib muuta inimese rohkem teise vanema (või vanavanema jne...) sarnasemaks. Mõnikord, harva võib see kaasa tuua loomulikul viisil bioloogilise soo muutumise (mehest naiseks või vastupidi ilma inimese sekkumiseta.).