Otsing sellest blogist

UUS!!!

Prokarüütne rakk

Prokarüootne rakk  ehk  eeltuumne rakk  on üks kahest peamisest organismidel esinevast  rakutüübist  (teine on  eukarüootne rakk ). Prokarüo...

neljapäev, 2. jaanuar 2025

Seeneraku ehitus ja talitus

Tõmmu külmaseen

Tõmmu külmaseene (Armillaria ostoyae) maapealsed viljakehad. Seene maa-alune osa võib moodustada mitmete ruutkilomeetrite suuruse võrgustiku.

Seeneraku eripärad

Seenerakkudel on ühiseid omadusi nii taime- kui loomarakkudega. Seenerakud on päristuumsed ehk neil on membraaniga ümbritsetud tuum. Seenerakkudes on ka teisi membraaniga ümbritsetud osi, näiteks mitokondrid, mis toodavad rakule energiat.

Seenerakku ümbritseb taimerakule sarnaselt rakukest, mis kaitseb ja toestab rakku. Seeneraku kest on tehtud kitiinist, mis on tselluloosi sarnane, kuid teistsuguse ehitusega aine. Kitiini leidub peale seenerakkude veel ka näiteks putukate kestades. 

Seenerakkudes on olemas vakuoolid ehk rakuosad, kus hoitakse varuaineid. Võrreldes taimerakkudega on seenerakkude vakuoolid väiksemad. 
 

Seeneraku ehitus.

Seeneraku ehitus


Seeneraku ehitus

Seente hulgas leidub nii üherakulisi kui ka mitmest rakust koosnevaid ehk hulkrakseid organisme. Üherakulised seened on pärmseened. Pärmseene rakud on ümara kujuga. 

Hulkrakuliste seente rakud on pikliku kujuga ja torukujulised. Piklikud seenerakud ühinevad omavahel, moodustades seeneniite. Seeneniitides on rakkude vaheseintes avad, mille kaudu rakusisu saab liikuda ühest rakust teise. 

Seeneniidid harunevad ja põimuvad omavahel, moodustades nii laialdase võrgustiku. Sellist võrgustikku nimetatakse seeneniidistikuks. Seeneniidistik võib ulatuda kümnetele ruutkilomeetritele. Just seetõttu arvataksegi, et seente hulgas leidub maailma suurim elusorganism. 

Pärmseened mikroskoobis
Hallitusseen mikroskoobis

Seened võivad olla üherakulised nagu pärmseen (vasakul) või hulkraksed nagu hallitusseen (paremal). 


Paljunemise käigus võivad hulkraksed seened moodustada viljakehi. Viljakehad on tihedalt kokkupakitud seeneniidist moodustised, mis on vajalikud paljunemiseks. Söögiseente puhul nimetatakse seeneks tavaliselt just viljakeha, mis koosneb kübarast ja jalast. Tegelikult jääb enamik seenest aga seeneniidistiku kujul märkamatuks. 

Liivtatiku viljakeha
Okaspuu-võrsevähi haiguspilt
Suure-tõlvhariku viljakeha
Hallitusseene Aspergillus sp. eospead 40x suurendusega

Seente viljakehad võivad olla väga erineva värvuse ja kujuga.

 

Kokkuvõte

Seenerakkudel on ühiseid omadusi nii taime- kui loomarakkudega. Seenerakud on päristuumsed ehk neil on membraaniga ümbritsetud tuum. Seenerakkudes on ka teisi membraaniga ümrbitsetud osi, näiteks mitokondrid, mis toodavad rakule energiat.