Otsing sellest blogist

UUS!!!

Raku jagunemine: Mitoos

Rakutsükkel Mõned rakud meie kehas ei ole jagunemisvõimelised nagu näiteks mõned närvirakud ja punased vererakud. Enamus rakkudest aga kasva...

neljapäev, 9. mai 2024

Seiklusfotograafia

SEIKLUSFOTOGRAAFIA

Looduse ilu: viis nõuannet, kuidas oma seiklusfotosid paremaks muuta

Elustiilifotograaf Jake Baggaley käis avastamas lumist ja jäist Rootsi loodust ning räägib nüüd, miks on EOS M6 Mark II ühe seikleja parim sõber.
Canon Camera

Seiklus- ja elustiilifotograaf Jake Baggaley armastab seiklusi. Võistlushimulise murdmaajooksja ja kirgliku mägironijana leiab ta inspiratsiooni metsikust maastikust ja looduse dramaatilistest stseenidest. „Ma kasvasin üle New Forestis [Lõuna-Inglismaal] ja ma armastasin õues olemist,“ rääkis Jake. „Samuti meeldis mulle väga kaameratega mängida. Minu isa on fotograafiaõpetaja ja üles kasvades oli meil köögis ka pimik, seega oli loogiline, et ma ühel hetkel ka enda jaoks fotograafia avastan.“

Murdmaajooks viis Jake’i kokku uute inimestega ja aitas tal oma nišši leida. „Mul ei olnud kunagi kavatsust seiklusfotograafiks hakata ja enamus minu varasematest töödest on olnud seotud sotsiaalse dokumentalistikaga, kuid lõpuks jõudsin ma siiski seiklusfotograafia juurde,“ selgitas ta. Jake’i klientideks on näiteks The North Face, Another Escape ja Adidas.

Ühel hetkel sai Jake osaleda oma unistuste projektis, kus ta jäädvustas jätkusuutlikke ekspeditsioone korraldava ettevõtte Do The North jaoks lumega kaetud Rootsi maastikku ja külmutatud järvi, liikudes selleks ringi suuskadel ja uiskudel. „Uisutamise jaoks külastasime Dalarna piirkonda ja suusatamise jaoks Fulufjälleti rahvusparki. Need kohad olid tõesti eraldatud ning ma tahtsin jäädvustada lauaulatuslikku jäävälja ja tohutut maastikku,“ rääkis ta.

Võtte iseloomu tõttu oli oluline leida kerge kaamera, mistõttu osutus valituks Canon EOS M6 Mark II, mis on varustatud 180˚ kallutatava puuteekraaniga, sisseehitatud Wi-Fi-ga, 4K video ja 32,5 MP APS-C sensoriga. Koos Canoni objektiiviga EF-M 32mm f/1.4 STM pakkus see tõesti suurt võimekust, aga seda väikeses ja kompaktses vormis.

Selles artiklis räägib Jake, kuidas võtta oma kaamerast viimast ja jäädvustada vapustavaid loodusfotosid, ilma kodust kaugele reisimata.

1. Olge loomingulised hoolimata ilmast

Kollases jakis mees uisutamas mööda külmunud järve. Jääl paistab taustal oleva valge kiriku peegeldus.

Peegeldustega mängimine aitab saavutada põnevaid tulemusi.

Lume sees on näha rida kerratõmbunud haskisid. Taamalt paistab lumme mattunud mägimaja.

Talvistes oludes pildistamine võib lume ereduse tõttu olla üsna keeruline, kuid see aitab luua ka põnevaid kompositsioone ja tuua teie subjekte paremini esile.

„Mägedes viibimine aitab loodusega paremas kontaktis olla,“ selgitas Jake. „Just looduse pärast armastan ma väljas pildistamist. Ka jooksu ajal mõtlen ma, kus oleks hea pilte teha. Talvise looduse avastamine annab ebatavalisi võimalusi oma loomingulisuse rakendamiseks,“ rääkis ta. „Mängige erinevate nurkade, valguse ja pealampidega, et muuta rõõmutut keskkonda natuke põnevamaks.“

Sünge Skandinaavia talv pakkus valgusolude mõttes tõelisi väljakutseid, kuid see andis ideaalse võimaluse katsetada kaamerat just nõrgas valguses. Tasub märkimist, et kaamera ISO vahemik ulatub 25 600-ni. „Mind tõesti üllatas, kuidas Canon EOS M6 Mark II nõrgas valguses hakkama sai. Canoni objektiivi EF-M 32mm f/1.4 STM lai ava võimaldas jäädvustada ka siis, kui päev muutus pimedaks. Rootsis on talviti valget aega üsna vähe, seega ei olnud mul ettevalmistusteks palju aega. Pidin lihtsalt jooksu pealt pilte tegema.“

Ereda lume korral soovitab Jake kasutada käsitsi režiimi, et mitte kaotada pildil olevaid detaile. „Kaamera mõõtur tahab kõike tumedamaks muuta, kuna see tuvastab igast nurgast valget värvi. Seepärast on kõige mõistlikum kasutada käsitsi režiimi, sest nii saate heledust ise kontrollida ega pea lume pärast muretsema.“

Ja miks mitte pildistada ka siluette? „Lume juures on hea asi see, et saab pildistada puude selgeid siluette,“ rääkis Jake. „Lumele langevad varjud tekitavad erinevaid valgeid toone, millega on samuti hea katsetada.“

2. Kasutage kiiret tehnikat

Oranži seljakotiga naine jalutamas läbi lumega kaetud maastiku.

EOS M6 Mark II oli Jake’ile ideaalne valik, kuna kerget ja kompaktset kaamerat oli lihtne igal ajal välja võtta.

Seigeldes peab teie kaamera olema kergesti kättesaadav ja kiire reageerimisega. Vastasel juhul jääte nendest spontaansetest hetkedest lihtsalt ilma. Canon EOS M6 Mark II kaalub kõigest 408 g ja suudab jäädvustada kuni 14 kaadrit sekundis.

„Mis mulle Canoni kaamera EOS M6 Mark II juures väga meeldis, oli selle väike kaal ja kompaktsus,“ ütles Jake. „Me liikusime oma ekspeditsioonil suuskadel ja ka uiskudel. Kogukas ja raske varustus muudaks selle protsessi aeglaseks, aga kuna meie eesmärgiks oli tegevuse jäädvustamine, siis oli kiire kaadrisagedusega Canoni kaamera EOS M6 Mark II ideaalne. Kinnitasin kaamera oma koti esiküljele ja see sobis karmide ilmastikutingimustega, kuna ma ei pidanud kindaid ära võtma ega kotti avama.“

3. Muutke pildid inimeste või detailide abil põnevamaks.

Kollases jakis mees matkamas läbi lume kolmnurkse mägimaja poole.

Jake soovitab lisada piltidele inimesi, kuna see aitab objektide suurust paremini edasi anda.

Kahe uisutaja jalad, kelle kehad on kaadrist väljas. Inimeste kujud peegelduvad tagasi ka uisutamisjälgedega kaetud jäält.

Jääl olevad mustrid ja uisutamisjäljed ning uisutajate peegeldused aitavad muuta kompositsiooni huvitavamaks.

„Mulle meeldib võtta lihtsam võte ja muuta seda põnevamaks, lisades sinna inimlikku elementi,“ rääkis Jake. „Inimese pildile toomine aitab näidata maastiku mastaapsust.“

„Mulle väga meeldisid jääle tekkivad peegeldused ja uisutamisjäljed. Ma kasutasin neid jälgi, et lisada pildile kompositsiooni ja muuta pilte huvitavamaks.“

Jake kasutas Canoni kaamera EOS M6 Mark II 30 kaadrit/s RAW-sarivõtterežiimi, mis aitas „külmutada“ mööda libisevaid uisutajaid. „Kui meil ei olnud pildistamiseks palju aega, aga ma nägin head võimalust, siis kasutasin 30 kaadrit/s sarivõtet, et uisutaja jääks pildile täpselt nii, nagu ma soovisin. See oli väga kasulik – ja ma sain ka automaatteravustamist usaldada.“

4. Valige mitmekülgne objektiiv

Kolm seljakottidega uisutajat liikumas suurel külmunud järvel. Taamalt paistavad lumised mäetipud.

Teravselge Canoni objektiiv EF-M 32mm f/1.4 STM võimaldas Jake’il jäädvustada laiaulatuslikke maastikuvõtted, säilitades samal ajal ka pildil olevaid detaile ja vältides moonutust.

Suurepärase seiklusfoto jaoks on detailsus ja selgus üliolulised. Üliteraval Canoni objektiivil EF-M 32mm f/1.4 STM on 50 mm ekvivalentne standardne fookuskaugus ning see suudab jäädvustada nii võimsaid mäeahelikke kui ka uiskude, saabaste ja rataste väikeseid detaile. Nii saate seiklustele vastu astuda ainult ühe objektiiviga.

„See 50 mm ekvivalentne fookuskaugus oli mu lemmik, kuna see võimaldas mul jäädvustada kogu maastikku ja selles olevat väikest inimest, ilma pilti moonutamata,“ rääkis ta.

„Antud fookuskaugus sobib nii laiaulatuslike maastikufotode kui ka madala väljasügavusega lähivõtete tegemiseks. Seda saab kasutada kõige jaoks.“

5. Nautige talvise valguse eeliseid

Kolm murdmaasuusatajat liikumas läbi lumise maastikku. Päikesekiired valgustavad nende taga olevat teivast.

Jake soovitab mängida talvise valgusega, et tavalisemaid stseene pisut põnevamaks muuta.

Drooniga jäädvustatud foto mehest, kes kõnnib läbi okaspuudega täidetud lumise maastiku. Tema selja taga on märgata lume sees olevaid jalajälgi.

Kuldne valgus, mis Skandinaavia päiksepaistelistel talvepäevadel tekib, loob pikad ja mõjuvad varjud.

Vahet ei ole, kus te asute – metsas või mäe otsas – talvine päikesetõus annab võimaluse tõeliselt maagiliste fotode jaoks. See on ka üks põhjustest, miks seiklusfotograafid nagu Jake, just selliseid vaatemänge otsivad. „Minu lemmikasi talvise päikesetõusu juures on see, et see toimub kella 9–10 paiku, mitte kell 3 või 4. Nii jõuab ka laisem inimene päikesetõusu pildistama. Talvel on päike madalam terve päeva jooksul, olles korraga nii intensiivne kui ka pehme ning tekitades pikki varjusid,“ rääkis ta.

Kaameraga Canon EOS M6 Mark II on kuldse valguse kasutamine 4K videotes imelihtne ja Jake avastas, et ta sai ühendada tehtud salvestisi ka kaameraga Canon EOS R jäädvustatud 4K videotega. „Kaameraga Canon EOS M6 Mark II tehtud salvestiste kvaliteet oli võrreldav kaameraga Canon EOS R jäädvustatud sisuga. Ma sain neid koos kasutada ning tulemus oli väga selge ja ilus.“