Otsing sellest blogist

UUS!!!

Heliograafia

Heliograafia Heliograafia  (prantsuse keeles,  héliographie)  alates  Helios  (Kreeka:  ἥλιος  )  ,  mis tähendab "päike"  ,  ja  ...

neljapäev, 19. november 2020

Bikrami jooga

Bikrami jooga on 26 erinevast joogapoosist (asanast) ja 2 hingamisharjutusest (pranayamast) koosnev joogaseeria, mis pärineb traditsioonilisest hatha joogast. Kõik Bikrami jooga tunnid kestavad 90 minutit ning iga poosi korratakse kaks korda. Selle joogastiili teeb eriliseks, et harjutusseeriat tehakse kuumas ja niiskes ruumis. Saali temperatuur on üldjuhul umbes kuni 40 °C ja õhuniiskus 40%. Sellega saavutatakse keskkonna sarnasus jooga sünnimaa Indiaga.
Bikrami jooga on oma nime saanud selle looja, õpetaja Bikram Choudhury järgi. Kõiki ametlikke joogatunde annavad sertifitseeritud õpetajad, kes on lõpetanud üheksanädalase koolituse, mille on kinnitanud Choudhury ise. Sertifitseeritud Bikrami jooga õpetajatele on õpetatud standarddialooge, mida klassis kasutada, kuid neid julgustatakse ka arendama oma õpetamisoskusi. Selle tulemuseks on eri väljendusviisid ja omapärased õpetamisstiilid.

Ajalugu

Bikram Choudhury on sündinud 1946. aastal Indias Kolkatas (varem Calcutta). Ta alustas joogaga 4-aastaselt, praktiseerides seda iga päev 4–6 tundi. 13-aastaselt võitis ta India riiklikud jooga meistrivõistlused. Järgnevad kolm aastat oli ta võitmatu ning erru minnes oli ta kogu India riikliku jooga tšempion. Hiljem töötas ta välja 26 poosist koosneva joogaseeria, mida hakati nimetama Bikrami joogaks. Sellest ajendatuna asutas Choudhury ka India Bikrami jooga kolledži. Lisaks on ta kirjutanud hulga raamatuid ja laule. 2006. aastal oli tal üle maailma 1650 joogastuudiot. Aastal 2012 oli USA-s 330 ja ülemaailmselt 600 stuudiot.

Mõjud tervisele

Bikrami jooga poosid on valitud nii, et treeningu lõppedes oleks maksimaalse kasutuse saanud kõik lihasrühmad, liigesed ja lülisammas. 26 + 2 asendit ja nende sooritamise järjekord on alati sama. See võimaldab algajatel kiiremini kohaneda ning kogenumatel joogasõpradel jõuda kiiremini tunni meditatiivse iseloomuni. Jooga tugevdab lihaseid ja luustikku ning lisaks suurendab paindlikkust. Tänu soojusele ja pidevale venitamisele paranevad kiiremini ka varasemad vigastused. Pikemaajaline treening võib tõsta ka vastupidavust teistes füüsilistes tegevustes. Bikrami jooga harjutusteseeria toetab ka kaalulangetamist, sest üks 90-minutiline joogatrenn võrdub kalorikaotuse poolest sama pika jooksutrenniga. Intensiivne higistamine ja meditatiivne pool vähendavad stressi, kuna nad mõjutavad kortisooli taset kehas.
Negatiivse poole pealt võib kuum ja niiske ruum põhjustada liigset higistamist, mis omakorda võib kaasa tuua dehüdratsiooni või hüpertermia. Sümptomiteks võivad olla iiveldus, pearinglus, minestamine ja ka kuumarabandus. Neid riske vähendab oma keha kuulamine, vedeliku tarbimine nii enne kui ka pärast joogatundi ja samuti puhkamine. Kui inimesel tekib minestamise tunne, peab ta heitma pikali ja lõdvestuma. Kuumast saalist välja minna tasub vaid viimasel hetkel, kuna liiga suur ja kiire temperatuuride vahetus võib mõjuda veel halvemini. Haigused, nagu näiteks skleroos, epilepsia ja südamepuudulikkus, võivad põhjustada liigset kuumatundlikkust. Nende haiguste käes kannatajad peavad enne joogatrenniga ühinemist konsulteerima oma arstiga. Lisaks võiksid arstiga nõu pidada ka need, kes võtavad ravimeid depressiooni, närvilisuse või unetuse pärast, kuna soojus võib nende meditsiinilist seisundit ägedamaks muuta. 2013. aastal läbi viidud uuringus, mis keskendus Bikrami jooga mõjude uurimisele noorte täiskasvanute seas, selgus, et praktiseerides Bikrami joogat kolm korda nädalas 8 nädala jooksul, paranevad näitajad nii painduvuses kui ka tugevuses. Lisaks kaotasid uuringus osalenud ka väikese koguse keharasva, kuid kahjuks ei paranenud tulemid südame- ja veresoonkonnas. Uuringust selgus aga, et 90-minutilise treeningu jooksul põletasid naised 330 ja mehed 460 kilokalorit. See tulemus on umbes sama, kui teha 90-minutiline jooksutrenn.

Autorikaitse

Choudhury on väitnud, et Bikrami jooga on autorikaitse all ja seda ei tohi esindada ega õpetada keegi, kes pole Bikram-sertifitseeritud. Neid väiteid hakkas ta levitama aastal 2011, kui tal algas kohtuasi oma endise õpilasega, kes oli asutanud konkureeriva joogastuudio Yoga to the People, mis asus Bikrami jooga stuudio lähedal New Yorgis. Kohus leidis aga, et joogaasendid (asanad) ei saa olla sel viisil autorikaitse all, nagu seda väitis Choudhury, ning joogastuudio Yoga to the People ja teised seesugused stuudiod võivad vabalt jätkata oma tegevust ja õpetada neid harjutusi.

26 asendit (asanat)

Järgnevad on asendid (asanad) Bikrami joogas. Neid õpetatakse sellises järjekorras, kui Bikrami joogaga alustatakse. Õpetajateks on sertifitseeritud Bikrami jooga treenerid.
  1. Prāṇāyāma – püstiasendis sügav hingamine (hingamisharjutus)
  2. Ardhacandrāsana koos Pādahastāsana – poolkuu asend koos ettepainutusega
  3. Utkaṭāsana – tooliasend (Bikrami joogas nn ebamugav asend)
  4. Garuḍāsana – kotkaasend
  5. Daṇḍāyamana Jānuśīrṣāsana – püstiasendi pea põlvele asend
  6. Daṇḍāyamana Dhanurāsana – seisva vibu asend
  7. Tulādaṇḍāsana – loodiasend
  8. Daṇḍāyamana Vibhaktapāda Paścimottānāsana – harkseisus ettepainutuse asend
  9. Trikoṇāsana – kolmnurgaasend
  10. Daṇḍāyamana Vibhaktapāda Jānuśīrṣāsana – harkseisus pea põlvele asend
  11. Tāḍāsana – puuasend
  12. Pādāṅguṣṭhāsana – varbalseisuasend
  13. Śavāsana – surnud keha asend (puhkeasend)
  14. Pavanamuktāsana – tuulte eemaldamise asend
  15. Pādahastāsana – istessetõus
  16. Bhujaṅgāsana – kobraasend
  17. Śalabhāsana – rohutirtsuasend
  18. Pūrṇaśalabhāsana – rohutirtsu täisasend
  19. Dhanurāsana – vibuasend
  20. Suptavajrāsana – lamava kangelase asend
  21. Ardhakūrmāsana – kilpkonna poolasend
  22. Uṣṭrāsana – kaameliasend
  23. Śasāṁgāsanā – küülikuasend
  24. Jānuśīrṣāsana koos Paścimottānāsana – pea põlvele asend koos ettepainutusega
  25. Ardhamatsyendrāsana – kerepööre (pool kalade kuninga asend)
  26. Kapālabhāti – tulihingamine (Blowing In Firm Pose (mõistusse selguse toov asend))