Adventism on usuliikumine.
Adventism on kristlik liikumine, mis kuulub protestantide hulka ning tekkis 19. sajandilAmeerika Ühendriikides Jeesuse Kristuseteise tuleku ootuses. Nimetus tuleneb ladinakeelsest sõnast adventus 'saabumine', mis viitab Kristuse teisele tulemisele.
Adventistide tuntuimaks jutlustajaks oli algusaastatel William Miller ning liikumine kogus kiiresti 50 000 – 100 000 järgijat, kes uskusid, et Jeesus Kristus tuleb tagasi 22. oktoobril 1844. See arvamus oli tekkinud Piibli prohvetikuulutuste väärtõlgendamisest ja tõi endaga kaasa suure pettumuse, mille tagajärjel paljud kaotasid usu.
Esialgu oli tegu interkonfessionaalseliikumisega, milles osales mitme kiriku liikmeid, sealhulgas baptiste, metodiste ja universaliste. Peale suurt pettumust jagunesid usklikud erinevatesse liikumistesse, millest tekkisid uued kogudused. Peamiseks adventistide koguduseks on Seitsmenda Päeva Adventistide kogudus, mis organiseerus 1863. aastal ja millel oli 2008. aastal üle maailma 15,8 miljoni liikme. Lisaks Kristuse teisele tulemisele peavad nad peavad tähtsaks ka kümne käsu pidamist, sealhulgas hingamispäeva (sabati pühitsemist laupäeval) ning tervislikke eluviise.
Seitsmenda Päeva Adventistide kogudus(lühendatult ka adventkogudus või adventkirik on kristlik kogudus, mida tuntakse eelkõige hingamispäeva pidamise tõttu nädala seitsmendal päeval – laupäeval. Kogudus sai alguse milleristide äratusliikumiset 19. sajandi esimesel poolel ja rajati ametlikult 1863. aastal. Koguduse rajajate seas oli ka Ellen G. White, kelle kirjutisi peetakse tähtsaks ka tänapäeval.
Seitsmenda Päeva Adventistide koguduse teoloogia sarnaneb üldjoontes teiste evangeelsete koguduste omaga, õpetades kolmainsust, Piibli eksimatust jmt. Koguduse eriomasteks õpetusteks on õpetus surmast, kui unest ja Kristuse teise tuleku eelsest kohtust. Kogudus propageerib ka tervislikke eluviise, toitumist, usuvabadust ja suhteliselt konservatiivseid eluviise.
Kogudust juhib Peakonverents, asukohaga Silver Spring, Maryland, Ameerika Ühendriigid, mille allasutused divisjonid on erinevates maailma piirkondades. Divisjonid moodustuvad omakorda unioonidest, mis koosnevad üldjuhul koguduste liitudest. Eesti 19 adventkogudust kuuluvad Adventistide Koguduste Eesti Liitu, mis kuulub koos Läti liidu ja Leedu misjonipõlluga Balti Uniooni (kontoriga Riias), mis omakorda kuulub Peakonverentsi Trans-Euroopa divisjoni alla.
Adventkogudustes üle maailma on 15780719 liiget (seisuga 30.06.2008), viimastel aastatel on kogudusega liitunud enam kui miljon uut liiget. Kogudus omab mitmeid koole, kirjastusi ja tervishoiuasutusi (haiglad ja sanatooriumid), ning ülemaailmne heategevusorganisatsioon ADRA (Adventkoguduse arengu- ja katastroofiabi organisatsioon).
Seitsmenda Päeva Adventistide kogudus Eestis
Vaimulikud
Adventkoguduses on kolmeastmeline vaimulike ordinatsioonisüsteem (diakon, kogudusevanem ja pastor). Kohaliku koguduse tööd juhib koguduste liidu määratud pastor, kes on ka kohaliku koguduse juhatuse esimeheks. Kogudusevanemad ja diakonid on valitud kohaliku koguduse poolt.
Seitsmenda Päeva Adventistid on adventistid, kes pühitsevad hingamispäeva (sabatit) laupäeval. Suurim Seitsmenda Päeva Adventiste koondav organisatsioon on Seitsmenda Päeva Adventistide kogudus.
Seitsmenda Päeva Adventistid Eestis
Eestis tegutseb kaks Seitsmenda Päeva Adventistide organisatsiooni:
- Adventistide Koguduste Eesti Liit kokku 19 kogudusega
- Eesti Seitsmenda Päeva Adventistide Reformatsioonilise Liikumise Kogudus
Eestis tegutseb kaks Seitsmenda Päeva Adventistide organisatsiooni:
Eestis tegutseb kaks Seitsmenda Päeva Adventistide organisatsiooni:
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar