Otsing sellest blogist

UUS!!!

Aas

Blogi, mis räägib kõigest, mis on Leonhardile oluline ja/või huvitav. Kommenteerige, tellige, lugege, nautige ja õppige. Aas  (kõnekeeles ka...

neljapäev, 16. mai 2024

Perefotograafia nõuanded

Helen Bartlett kasutab oma töös ainult loomulikku valgust. Lisaks on kõik tema fotod mustvalged, kuna ta soovib luua ajatuid perefotosid.

Palusime tal jagada nippe, mida ta oma pika ja prestiižse karjääri jooksul kogunud on. Lugege artiklit ja õppige, kuidas jäädvustada oma perest ilusaid pühadeaegseid ja igapäevaseid pilte.

1. Pildistage kaameraga, mitte telefoniga

„Esimene samm heade fotode tegemiseks on kaamera kasutamine. Tänapäevased nutitelefonid teevad ka päris häid pilte, aga hea kaamera annab võimaluse pilte paremini kontrollida. Lisaks on nutitelefoni kasutamisel väga kerge oma kirjakasti või töömaailma sukelduda. Digipeegelkaamera või hea kompaktkaamera aitavad keskenduda piltide jäädvustamisele. Paljud kaamerad toodavad kvaliteetseid pildifaile, mis on väga oluline ka fotode printimisel. Ma soovitan hoida kaamerat kotis või köögikapil, et see oleks alati kättesaadav.“

A smiling boy with a Lego play set.

2. Jäädvustage oma perekonna jõule

„Jõulud annavad suurepärase võimaluse oma perekonna rutiini jäädvustamiseks. Näiteks kui lapsed tutvuvad oma päkapikusussi sisuga, on hea mõte hoida kaamera enda lähedal, et nende rõõmu (või pettumust) jäädvustada. Kui ilm on hea, siis minge kindlasti ka õue, kuna lapsed tunnevad ennast kõige vabamalt just õues. Teine hea võimalus on koos uute mänguasjadega jalutama minna. Sellised olukorrad annavad suurepärase võimaluse oma pere jäädvustamiseks kõige loomulikumas keskkonnas.“

3. Alustage varakult

„Mina alustan oma pildistamisi tavaliselt kell 8 hommikul. Kõige parem ongi jäädvustada lapsi just hommikul, kui nad on ennast korralikult välja puhanud ja kõhu täis söönud. Päeva edenedes hakkavad lapsed väsima, mänguasjade üle tekib rohkem vaidlusi ja koostöövõimalus lendab aknast välja. Seega proovige teha ametlikumaid pilte ja grupipilte kohe vara hommikul. Nii saab ülejäänud päeval keskenduda lõbusate ja loomulike piltide jäädvustamisele, muretsemata selle pärast, kuidas laps kaamera ees naeratama saada. Kõige parem võimalus heade piltide saamiseks on töötada vastavalt laste graafikule. Pildistage palju, pildistage iga päev ja aasta lõpus saate oma pereseiklustest toreda raamatu kokku panna, mida on hiljem tore lehitseda.“

A family group posing in front of a tree.

4. Ärge unustage ennast pildile püüda

„Tavaliselt on igas peres üks inimene, kes kaamera taga rohkem aega veedab. Meie peres oli selleks isa. Pildistage vaheldumisi, et kõik perekonnaliikmed pildile jääksid, kuna need pildid on teie lastele tulevikus väga olulised. Terve pere pildile saamiseks pange kaamera statiivile (või lauale või pargipingile) ja kasutage viiteaja funktsiooni. Veidike teistsuguse ja lõbusama vaatenurga saamiseks võib kaamera anda ka lapsele ja lasta hoopis temal pildistada. Nii saab ka lastes fotograafiahuvi tekitada.“

5. Keskenduge tavapärasele

„Möödas on need päevad, kus kaamera võeti välja ainult eriliste sündmuste või pühade ajal. Nüüd pildistatakse palju ka igapäevaseid tegevusi. Jäädvustage seda, kuidas teie pere pärast pikka töö- ja koolipäeva kõik koos diivanile kerra poeb. Püüdke kaamerasse see lustlik hetk, kui laps kell 5 hommikul teie voodisse hüppab. Liikuge tegevusest eemale ja kasutage pikemat objektiivi või kaamera suumifunktsiooni, et pildistada mängivaid lapsi. Nii on tulemuseks tõesti armsad ja loomulikud fotod.“

Children ride bikes through trees.

6. Kasutage asukohta, et rääkida oma lugu

„Püüdke lisada oma piltidele teie looga seonduvaid elemente. Ideaalse portreevõtte saavutamine on küll omamoodi rahuldustpakkuv, kuid laiem vaade võib pildi veelgi põnevamaks muuta. Näiteks võite pildistada last tema magamistoas koos mänguasjadega. Või minge metsa või kohalikku parki ja jäädvustage lapsi vertikaalselt, et ka kõrguvad puud pildile jääksid. Olge keskkonna kaasamisel loomingulised, otsige erinevaid kujusid ja varje, peegeldusi ja raame ning mis tahes muud, mis teie pildi erilisemaks muudaks.“

"Kõige parem ongi jäädvustada lapsi just hommikul, kui nad on ennast korralikult välja puhanud ja kõhu täis söönud."

A baby’s face seen through a hole in a card sign that reads ‘Peek-a-who?’

7. Otsige huvitavaid nurki ja kompositsioone

„Mõnikord on võimalik jäädvustada inimese loomust ilma nägu pildistamata. Huvitavad nurgad ja vaatenurgad annavad alati põnevaid tulemusi. Näiteks jäädvustage oma beebi pisikesi käsi või seda, kuidas teie mudilane järjekindlalt kummikuid valesse jalga paneb. Katsetage oma kaamera seadistusi. Kasutage pikemat säriaega, et püüda pildile liikumist. Või jäädvustage oma last hoopis hägusalt, keerates säriaja maha ja kasutades kaamera paigal hoidmiseks statiivi. Ärge peljake sisetingimustes suurema ISO-valgustundlikkuse kasutamist. Ma ei kasuta kunagi välku ja eelistan hakkama saada olemasoleva valgusega. Nii jäävad ka pildid loomulikumaks. Proovige jäädvustada mustvalgeid pilte, kuna need on ajatud ja pakuvad mõnusat vaatamist mitmetele põlvkondadele.“

8. Minge nende tasandile

„Kükitage lapse silmade kõrgusele ja vaadake maailma läbi nende silmade. Võite ka istuda või ennast põrandale maha visata. Selline lähenemine aitab minimeerida taustal olevat segadust ja ennetada tähelepanu kõrvalejuhtimist. Võite täita tausta taeva, puude või seinaga, suunates kaamera eemale põrandale kallatud mänguasjadest. Samas võib teinekord ka sellise segaduse ja selle üle uhkust tundva lapse pildistamine hea mõte olla.“

A baby’s face seen through a hole in a card sign that reads ‘Peek-a-who?’

9. Printige fotod välja

„Vahet ei ole, kas kasutate kodust printerit või veebipõhist printimisteenust – fotod tuleks kindlasti välja printida. Piltidest võib teha ka tasse, plakateid ja palju muud. Nii saate jäädvustatud hetki iga päev nautida. Väljaprinditud fotode puhul ei pea ka kartma, et need arvutist või mälukaardilt ära kaoks.“

10. Nautige pildistamist

„Kui tekitate laste jaoks meeldiva ja nauditava õhkkonna, on nad ka koostööaltimad. Ärge seadke lastele liiga kõrgeid ootusi (eriti siis, kui nad on väsinud) ja kaasake neid kogu protsessi. Pildistage nende lemmikesemeid, mänguasju ja joonistatud pilte. Mängige koos, laulge ja ronige puude otsa. Võtke viimast jõuludest, sünnipäevadest ja teistest olulistest sündmustest, kus lapsed eriti elevil on.“

A happy girl

„Pidage meeles, et pere pildistamine on üks lõbusamaid asju, mida kaameraga teha saab ja ma loodan, et need nõuanded julgustavad teid oma kaamerat rohkem kasutama. Looge pilte, mida saate nautida aastakümneid.“

Kommentaare ei ole: