Otsing sellest blogist

UUS!!!

Kvarternaar ehk antropogeen

Blogi, mis räägib kõigest, mis on Leonhardile oluline ja/või huvitav. Kommenteerige, tellige, lugege, nautige ja õppige. Kvaternaar  ehk  an...

kolmapäev, 15. märts 2023

Joaquín Archivaldo Guzmán Loera ehk El Chapo

Joaquín Archivaldo Guzmán Loera (hispaania keeles: [xoaˈkin aɾtʃiˈβaldo ɣuzˈman loˈeɾa]; sündinud 4. aprillil 1957), tuntud kui "El Chapo" ("Lühike", hääldatakse [el ˈtʃapo]) oma 168 cm (5 jalga 6) tõttu aastal) on Mehhiko narkomaania ja rahvusvahelise kriminaalsündikaadi Sinaloa kartelli endine juht. Teda peetakse kõige võimsamaks narkokaubitsejaks maailmas.
Kes on "El Chapo"?
Joaquín Guzmán Loera astus narkokaubandusse teismelisena. Hüüdnimega "El Chapo" (või "Shorty" oma 5'6 "pikkuse jaoks) asutas ta Sinaloa kartelli 1989. aastal, aja jooksul ehitades sellest tohutult kasumliku ülemaailmse narkokaubanduse operatsiooni. Tuntud oma vägivaldsete tegude ja võimsa mõjuvõimu tõttu, Guzmán edukalt orkestreeritud julge põgenemine oma koduriigi maksimaalse julgeolekuga vanglatest.Üks selline põgenemine saabus juulis 2015, ehkki ta tabas ta järgmise aasta jaanuaris Mehhiko linnas Los Mochises. Välja anti New Yorki, et ta saaks kohtu ette anda, narkootikumide isand mõisteti süüdi suuresüüdistuses ja mõisteti eluks ajaks vangi 2019. aastal.
Guzmán sündis Sinaloas ja kasvas vaeste põllumeeste peres. Ta kannatas oma isa käes füüsilise väärkohtlemise käes ning astus oma isa kaudu ka narkokaubandusse, aidates tal varajases täiskasvanueas kasvatada kohalikele edasimüüjatele marihuaanat. Guzmán alustas koostööd Héctor Luis Palma Salazariga 1970ndate lõpus - ühe rahva seas tõusva uimastivaldajaga. Ta aitas Salazaril kaardistada marsruute, et viia narkootikume läbi Sinaloa ja Ameerika Ühendriikidesse. Hiljem juhendas ta Miguel Ángel Félix Gallardo, ühe riigi juhtivamate jõukatsumiste, logistikat 1980. aastate keskel, kuid Guzmán asutas oma kartelli 1988. aastal pärast Gallardo arreteerimist.

Guzmán jälgis operatsioone, mille käigus toodeti, kokaiini sisse kokaiini, metamfetamiini, marihuaanat ja heroiini, mis toimetati salakaubana kohale ja levitati Ameerika Ühendriikides ja Euroopas, kus on maailma suurimad kasutajad. Ta saavutas selle, rajades teerajajaks piiride lähedal asuvate jaotuskambrite ja kaugtunnelite kasutamise, mis võimaldas tal eksportida Ameerika Ühendriikidesse rohkem narkootikume kui ükski teine ​​ajaloos kaubitseja. Guzmáni juhtimine kartellis tõi ka tohutut rikkust ja võimu; Forbes nimetas teda aastatel 2009–2013 maailma üheks võimsamaks inimeseks, samal ajal kui Narkootikumide Jätku Amet (DEA) hindas, et ta vastab Pablo Escobari mõjule ja rikkusele.

Guzmán vangistati esmakordselt 1993. aastal Guatemalas, ta anti välja ja mõisteti mõrvade ja narkokaubanduse eest Mehhikos 20 aastaks vangi. Ta pistis vangivalvureid altkäemaksu eest ja põgenes 2001. aastal föderaalsest maksimaalse turvalisusega vanglast. Tema tagaotsitava staatus tõi Mehhikolt ja USA-lt 8,8 miljoni dollari suuruse tulu, mis viis tema vangistamiseni. Ta arreteeriti 2014. aastal Mehhikos. Ta pääses enne ametlikku süüdimõistmist 2015. aastal läbi vanglakambri all oleva tunneli. Mehhiko võimud tabasid ta pärast 2016. aasta tulistamist ja andsid ta aasta hiljem välja USA-le. Aastal 2019 tunnistati ta süüdi mitmes Sinaloa kartellikokkuleppe juhtimisega seotud kriminaalsüüdistuses, ning kannab praegu ADX Firenzes eluaegset vanglakaristust. 
Joaquín Archivaldo Guzmán Loera sündis vaesesse perre La Tuna maakogukonnas, Badiraguato, Sinaloa, Mehhiko. Ta sündis 4. aprillil 1957. Tema vanemad olid Emilio Guzmán Bustillos ja María Consuelo Loera Pérez. Tema isapoolsed vanavanemad olid Juan Guzmán ja Otilia Bustillos ning emapoolsed vanavanemad Ovidio Loera Cobret ja Pomposa Pérez Uriarte. Tema pere elas paljude põlvkondade jooksul La Tunas. Tema isa oli ametlikult karjakasvataja, nagu ka enamuses piirkonnas, kus ta üles kasvas; mõne allika sõnul võis ta olla ka gomero, oopiumimagooni kasvataja. Tal on kaks nooremat õde nimega Armida ja Bernarda ning neli nooremat venda Miguel Ángel, Aureliano, Arturo ja Emilio. Tal oli kolm nimeta vanemat venda, kes väidetavalt surid looduslikel põhjustel, kui ta oli väga noor.

Guzmáni kasvatusest on teada vähe üksikasju. Lapsena müüs ta apelsine ja langes koolist välja kolmandas klassis, et isaga koos töötada. Ta oli tuntud kui praktiline naljamees ja nautis noorena oma sõprade ja perega pranglusi. Teda peksti regulaarselt ja ta põgenes mõnikord sellise ravi eest põgenedes vanaema majja. Siiski astus ta oma isa poole, et kaitsta oma nooremaid õdesid-vendi peksmise eest. Võimalik, et Guzmán põhjustas oma isa viha sellepärast, et ta üritas teda takistada nende peksmisest. Tema ema oli aga tema "emotsionaalse toe alustala". Tema koju lähim kool asus umbes 100 km kaugusel ja seda õpetasid varastel aastatel rändõpetajad. Õpetajad viibisid mõni kuu enne teistesse piirkondadesse kolimist. Kuna kodulinnas oli vähe töövõimalusi, pöördus ta oopiumimooni kasvatamise poole, mis on kohalike elanike tavapärane tava. Saagikoristuse ajal matkasid Guzmán ja tema vennad Badiraguato küngasid, et moonikook punga lõigata. Pärast taime kilode kaupa müümist müüs isa saagi teistele tarnijatele Culiacánis ja Guamúchilis. Guzmáni saatel müüs ta piirkonna lähedal asuvates kaubanduskeskustes marihuaanat. Tema isa kulutas suurema osa kasumist likööri ja naiste jaoks ning naasis koju sageli rahata. Väsinud halva majandamise tõttu kasvatas Guzmán juba 15-aastaselt omaenda marihuaanaistandust nõbude Arturo, Alfredo, Carlos ja Héctor Beltrán Leyva juures ning toetas perekonda oma marihuaanatootmisega.

Teismelisena viskas isa aga ta majast välja ja ta läks vanaisa juurde elama. Just noorukieas omandas Guzmán hüüdnime "El Chapo", Mehhiko slängis "lühikene" oma 1,68 meetri (5 jalga 6 tolli) pikkuse ja jämeda füüsise tõttu. Enamik Badiraguato elanikke töötas suurema osa oma elust Sierra Madre Occidentali moonipõldudel, kuid Guzmán lahkus kodulinnast suuremate võimaluste otsimisel onu Pedro Avilés Pérezi kaudu, kes oli üks Mehhiko narkokaubanduse pioneere. Ta lahkus Badiraguato'st 20-aastaselt ja liitus organiseeritud kuritegevusega.
Tõuse võimule
1970. aastate lõpuks oli Guzmán tõestanud oma väärtust narkoäris ja asunud tegema koostööd uue tõusva noore edasimüüjaga, kelle nimi on Héctor Luis Palma Salazar. Guzmán jälgis narkootikumide liikumist oma kodust Sinaloa rajoonist - üliolulisest narkokaubanduse piirkonnast Mehhiko läänepoolses otsas, kus narkootikumid voolasid põhja rannikulinnadesse ja USA-sse.

20ndate lõpuks kontrollis vaikne, kuid asjatundlik Guzmán logistikat veel ühe uimastihunniku, Guadalajara kartelli asutaja Miguel Ángel Félix Gallardo jaoks. Guzmán hoidis madalat profiili, kuid kui tema ülemus arreteeriti Ameerika Ühendriikide Narkootstarbelise Ameti (DEA) agendi 1985. aasta mõrva pärast, tõusis ta kiiresti Mehhiko uimastimaailma uueks nägudeks.

Sinaloa narkokartell
Mõnda oma endise ülemuse territooriumi pärandanud Guzmán asutas 1989. aastal oma Sinaloa nime kandva kartelli. 1990ndate aastate alguses oli Guzmán DEA ja FBI radaril ning teda peeti Mehhiko üheks võimsamaks ja ohtlikumaks narkokaubitsejaks.

Kui selliste Colombia uimastikartellide nagu Medellin ja Cali jõud hakkas kahanema, kuulus Sinaloa Mehhiko tühimikku täitvate organisatsioonide hulka. Guzmáni juhtimisel võttis ta kontrolli Lõuna-Ameerikast USA-ni ulatuva kokaiinikaubanduse üle.

Osaliselt õnnestus edu Sinaloa loomingulistel salakaubavedudel, eriti kliimaseadmetega tunnelite seerial, mis kulges Mehhiko USA all. piir. Teine meetod hõlmas kokaiinipulbri peitmist tulekustutites ja purkides, millel oli silt “tšillipiprad”.
Lisaks kokaiinile vedas Sinaloa USA-sse ja kaugemale heroiini, marihuaanat ja metamfetamiini. Lõpuks puudutasid kartelli kombitsad viit mandrit ja kasvasid sellest suurimaks uimastioperatsiooniks maailmas.

Guzmán ühendas selle edu tõsise lihasega. Ta asutas oma impeeriumi kaitsmiseks jõukude nimedega nagu “Los Chachos”, “Los Texas”, “Los Lobos” ja “Los Negros”. Aastate jooksul on Guzmáni mehi süüdistatud rohkem kui 1000 mõrvas kogu Mehhikos, ohvrid, sealhulgas nii ebakompetentsed käsilased kui ka konkurendid ülemused.

Arreteerimised ja põgenemised
1993. aastal arreteerisid Guatemala võimud Guzmáni ja andsid ta välja Mehhikosse, kus ta mõisteti süüdi ja talle määrati 20 aastaks maksimaalse turvalisusega vanglakaristus.

Isegi trellide taga hoidis Guzmán siiski oma võimu. Altkäemaksu kaudu korraldas ta konjugaalvisiidid ja tal lubati suures osas oma narkootikumide operatsiooni juhtida. Kuna Mehhikos oli juba loodud müütiline lähiümbrus - paljud tema kodurajooni külad pidasid Guzmánit Robin Hoodi moodi tegelaseks -, kasvas tema legend 2001. aastal, kui ta altkäemaksu saanud vangivalvurite abiga pääses vanglast pesukäru abil. Föderaalse uurimise tulemusel arreteeriti 71 vanglatöötajat, sealhulgas vanem.
Lambal, kuid mitte uimastiäris, tugevdas Guzmán ainult oma kontrolli ja laiendas oma varandust järgmise pooleteise kümnendi jooksul. 2009. aastal tõi Sinaloa väidetavalt sisse 3 miljardit dollarit aastas, mis tõi Guzmáni netoväärtuseks umbes miljard dollarit. See teenis ta Forbes'i maailma rikkaimate inimeste edetabelis nr 701.

Guzmánist sai kiiresti USA valitsuse narkootikumide sihtmärk nr 1, mis pakkus viis miljonit dollarit tasu tema arreteerimisele viinud teabe eest. 2012. aastal külmutasid USA võimud tema pereliikmete Ameerika vara.

Mehhiko valitsuse poolt 2006. aastal algatatud agressiivne uimastikartellide rünnak ei suutnud paljastada oma kodumaal vabalt liikunud Guzmáni. Sel ajal ta isegi abiellus, tähistades sündmust suure peoga, mille külaliste seas olid politseinikud ja kohalikud poliitikud.

2014. aasta veebruaris arreteeriti Guzmán lõplikult Mehhiko Vaikse ookeani rannalinna Mazatláni hotellis. Kuna Mehhiko president Enrique Peña Nieto ameeriklaste ametnike taotlusel Guzmán USA-le välja anda, lubas Mehhiko, et Guzmán ei pääse enam põgenema.

"[See oleks] enam kui kahetsusväärne," ütles Peña Nieto. "Valitsus oleks andestamatu mitte võtma tarvitusele ettevaatusabinõusid tagamaks, et eelmisel korral juhtunut ei korrata."
Kuid vähem kui 18 kuud hiljem korraldas Guzmán juulis 2015. aastal teise julge lennu vanglast. Selle põgenemise jaoks libistas Guzmán läbi oma kambri dušisektsiooni ava, tegi tee alla 30-jalase redeli ja sõitis seejärel läbi tunnelivõrk, mis ühendas tema kambri majaga, mida veel umbes miili kaugusel ehitati.

17. oktoobril 2015 sai Guzmán väidetavalt näo ja sääre vigastada, kui ta põgenes ebaõnnestunud sõjaväe manöövrist, et tabada teda Mehhiko loodeosa mägedes. Umbes samal ajal, ülejäänud maailmale teadmata, viis ta läbi salajase intervjuu Ameerika näitleja Sean Penniga. Guzmán soovis oma elust filmi teha ja õnnestus Mehhiko näitlejanna Kate del Castillo kaudu Penniga ühendust saada.
Taastatud, USA-le välja antud
8. jaanuaril 2016 teatas Peña Nieto Twitteris, et Mehhiko võimud vangistasid Guzmáni pärast seda, kui nad olid sel hommikul varem Los Mochise linnas maha lasknud.

"Missioon on täidetud," kirjutas president. "Meil on ta olemas."

Narkootikumide isanda arreteerimine saabus üks päev enne tema intervjuu Penniga Rolling Stone'i veebisaidil avaldamist. Ei olnud selge, kas tema suhtlemine näitlejaga aitas teda tabada, ehkki Mehhiko ametivõimud nimetasid protsessi abistavaks tema elektrooniliste vahetuste jälgimist.
Guzmán viidi tagasi samasse vanglasse, kust ta eelmisel suvel põgenes. Hiljem koliti ta Mehhikos Juarezis USA piiri lähedal asuvasse rajatisse. 2016. aasta oktoobris mõrvati tema kodu lähedal Guzmáni juhtumit juhtinud kohtunik Vicente Bermudez Zacarias.

2017. aasta jaanuaris andis Mehhiko valitsus Guzmáni USA-le välja, et seista silmitsi narkokaubanduse ja muude süüdistustega. Järgmisel päeval ilmus Guzmán New Yorgi Brooklyni USA föderaalkohtusse ja tunnistas end süüdi mitmekümne süüdistuse esitamises.

2018. aasta mais palus üks Guzmáni advokaatidest A. Eduardo Balarezo kohtunikult Brian M. Coganilt viia kohtuprotsess Brooklynist Manhattani madalamas föderaalsesse kohtumajja, mis on otseselt seotud kõrge turvalisusega rajatisega, kus kostjat hoiti. . Taotlus lükati tagasi.

El Chapo kohtuprotsess
Kohtuprotsess algas Brooklyni föderaalses ringkonnakohtus suure julgeoleku ajal 13. novembril 2018. Tema advokaat tõstis kohe kulmud väitega, et Sinaloa kartelli tegelik juht oli mees nimega Ismael "El Mayo" Zambada, kes oli maksnud "kogu" valitsus ", et vaadata teisiti.

Kaitsemeeskond koostas 2019. aasta jaanuaris tunnistaja, kes tunnistas, et endine president Peña Nieto oli El Chapo altkäemaksu võtnud. Veel üks tunnistaja tunnistas, et narkomaani isanda naine Emma Coronel Aispuro osales tugevalt tema 2015. aasta vanglast põgenemise kavandamises.
Süüdimõistev otsus ja kohtuotsus
12. veebruaril 2019 tunnistati El Chapo pärast enam kui 200 tunniseid 56 tunnistaja ütlusi süüdi kõigis kümnes tema vastu esitatud süüdistuses, sealhulgas jätkuva kuritegeliku ettevõtte tegevuses osalemises, narkootikumidega seotud tulude pesemiseks vandenõus ja tulirelvade kasutamises.

Kohtunik Cogan mõistis El Chapole 17. juulil 2019 eluaegse vanglakaristuse pluss 30 aastat ning kohustas teda maksma 12,6 miljardit USA dollarit hüvitist.

Telesaade
2017. aasta aprillis andis Netflix välja oma kuriteodraama El Chapo esimese hooaja, mis kujutab kurikuulsa narkootikumide kuningakepi tõusu ja võimalikku langust, mida etendas näitleja Marco de la O. Teine hooaeg vabastati septembris ja sellele järgnes 3. hooaeg. Juuli 2018.

Lapsed
Arvatakse, et Guzmán on abiellunud vähemalt kolm korda ja on üheksa, võib-olla 13 lapse isa. Oma laste seas, kes on võtnud endale ülesandeid isa uimastikaubanduse valdkonnas, on Ivan Guzman ehk üks silmatorkavamaid, kes jagab sotsiaalmeedias oma ekstravagantset mängulist elustiili, mis on täis autosid, metsloomi, relvi ja pidusid.

Kommentaare ei ole: